YÜKSEKOVA HALKIN SESİ - MEHMET ÖZKAN
Hakkari üniversitesi rektörlük binasında düzenlenen programda konuşan Vali ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, kültürel mirasın insan yaşamında önemli yere sahip olduğunu söyledi.
Vali Çelik: "Bize bırakılan mirası iyi öğrenirsek gelecek nesillere daha kolay aktarırız. Kültürümüze sahip çıkmamız, yaşatmamız gerekiyor. Bu tarz programların düzenlenmesini anlamlı buluyorum. Hızla değişen bir zaman dilindeyiz. Üretimin hızla yapılıp tüketildiği teknoloji çağını yaşıyoruz. Kültürümüzü dışlayarak bize yüklenmek istenen bilgiyle de zaman zaman karşılaşabiliyoruz. Bize ait olanı, ürettiklerimizi sistematik olarak bilmemiz, üzerine yeni bilgiler bırakarak arayışımızı sürdürmemiz gerekiyor. Çalıştayın düzenlemesinde emeği geçenlere teşekkür ederim."


Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş ise, "1700'lü yıllarda yapılan ve kentin kültürel somut varlıklarının başında gelen Meydan Medresesi, aslına uygun olarak restore edildi. Medresede Kent Arşiv ve Etnografya Müzesi açıldı. Kentle ilgili tüm bilgi ve belgeleri medresede toplamaya çalışıyoruz. Bir bilim insanı Hakkari ile ilgili bilgiye ulaşmak istediğinde aklına ilk gelmesi gereken yerin Meydan Medresesi olmasını istiyoruz dedi.
Düzenlenen Zap Havzası Somut Kültür Varlıklar Çalıştayına, Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Akboğa, Yüksekova Ticaret Sanayi Odası Başkanı Salih Özdemir, Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Çoğaç, Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Perviz Geçirgen, kurum amirleri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.