Yazar Vehbi Çoruh 'Hizmetlerden uzak: Cumhuriyet Mahallesi' adlı yazısını okuyucuları için yayımladı.

Vehbi Çoruh'un yazısı şöyle:

''Cumhuriyet Mahallesi kaldığı yerden  2016 sürecinden sonra büyük badireler atlatan mahallenin insanı görmek istediği hizmete bir türlü kavuşamadı. Manevrası geniş olan mahallede , hizmet adına  hiç bir çalışma söz konusu olmadığı gibi  ilçedeki diğer mahallelerin gerisinde kaldığı gerçeği ortadadır.

İlçemiz ülkemizin bir ''serhat'' ilçesidir.  İçinde bir çok mahalle bulunmaktadır. Serhat ilçemizin kadim mahallelerinden bir tanesi de Cumhuriyet mahalesidir. Yerleşim alanı olarak  çok eskilere dayanır .Eski yerleşik alanı olmakla birlikte coğrafi yapı itibarı ile büyük bir mahalledir.  Söz konusu cumhuriyet mahallesi  yerleşimi yoğun olan mahallelerin  başında gelir. Mahallenin bir çok eksiğinin olduğunu belirtmek istiyorum. İnsanların yaşam alanları   böyle olmamalı. Maalesef  Üst yapı adına hiçbir çalışma olmadığı gibi  bir çok hizmeten eksik bırakılmış durumda. Koca  beş yıl geçti. Bu beş yılık süreçte insan hiç mi mahalleyi bir çıta yukarıya taşımaz. Yollar hâla toz toprak içinde. Bir çok cadde ve sokaklara internet erişimi sağlanmış değil.

Mahallede yaşayan vatandaşlar, haberleşme kaynağından çok uzak kalmış durumda. Şebekedede haddinden fazla sorun yaşanmakta. Mahallede 3 tane ilköğretim ve ortaöğretim okulumuz bulunmakta.Modern bir mahalle haline getirmek, yaşam kalitesini en üst seviyeye taşımak mahalleye yapılacak en kaliteli hizmet ile sınırlıdır. Bir paragrafla mahallede bulunan okullarımızın öğrencileri için okula giriş ve çıkışları sırasında  okul önünde oluşan trafik yoğunluğu öğrencilerimiz için hayati risk taşıdığını söylemek ve belirtmek istiyorum. Mutlak süratle çözüm bulunması gerekiyor. Aksi halde  telafisi olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir .Bu nasıl bir çalışma anlayışıdır doğrusu anlam vermekte zorluk çekiyorum .

Mahallede yan gel yan yat yöneticilik anlayışı olmaz. Hal böyleyken herkes bende yönetici olabilirim düşüncesine girer. Mahallenin eksiklerini, sorunlarını muhattabı  bulunan  kuruma bildirmekte çok eksik kaldığını düşünüyorum . Mahallemizin içinde birbirinden değerli Yüksekova'nın her kesiminden insanlarımız ikamet etmekte. Bu veya şu benim akrabam zihniyetinde ziyade, mahallede yaşayan bütün topluma ayrım yapmaksızın her bir bireye hitap etmek, ayağına hizmet götürmek ve sorunlarına çözüm bulmak elzemdir. Kaldı ki artık sonbahar ve 2023 yılının son demlerini yaşıyoruz  bundan sonrada caddelerde ve sokaklarda asfaltlama çalışması  bu hava şartlarında mümkün olmayacaktır. Yine umutlar başka baharlara kaldı... İnsan oğlu kaç bahar yaşayabilir ve görebilir'.'