Başkent Erbil’e gece saat 23:00’te üst üste füze ve İHA’larla saldırı düzenlendi. Füzeler ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu ve Erbil Uluslararası Havalimanı yakınlarında bulunan ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon üssü olmak üzere birçok bölgeye isabet etti.

İran resmi haber ajansı IRNA, Devrim Muhafızları Ordusunun yazılı açıklamasını son dakika duyurdu. 

Açıklamada "İran'ın düşmanlarının son dönemdeki terör suçlarına yanıt olarak casus ve teröristlerin karargahları, gece yarısı Devrim Muhafızları Ordusu'nun balistik füzeleri tarafından hedef alınarak imha edildi” denildi.

Devrim Muhafızları Ordusu konuyla ilgili yayımladığı ikinci yazılı açıklamasında, "Son dönemdeki terör saldırılarıyla bağlantılı liderlerin ve kilit unsurların toplanma yerleri, özellikle Suriye'de işgal altındaki bölgelerdeki IŞİD terör örgütü tespit edilerek bir dizi balistik füze fırlatılarak imha edildi" denildi.

Açıklamada, IŞİD’in üstlendiği Kirman'daki canlı bomba saldırısı, Rask kentinde güvenlik güçlerine hedef alan saldırı ile Suriye'de Devrim Muhafızları Ordusunun üst düzey komutanlarından Razi Musevi'nin öldürüldüğü saldırılara işaret edildi. 

Kirman kentinde, Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi dördüncü yıldönümünde anmak için 3 Ocak’ta düzenlenen tören esnasında art arda iki patlama meydana geldi. İranlı yetkililer, 91 kişinin öldüğünü açıkladı.

ABD, Irak'ın başkenti Bağdat'ta 4 Ocak günü Heşdi Şabi çatısı altındaki Nuceba Hareketi liderlerinden “Ebu Takva es-Saidi” lakaplı Muştak Cevad Kazım'ın aracını İHA ile hedef almış, saldırıda es-Saidi ve yardımcısı Ebu İmtihan öldürülmüştü.

Kaynak: Rüdaw