Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karar TV'de Elif Çakır, Ahmet Taşgetiren, Akif Beki ve Taha Akyol'un sorularını yanıtladı.
'DİYANET'İ KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ'

Seçimi kazandıklarında Diyanet İşleri Başkanlığı kapatacakları iddiaları sorulan Kılıçdaroğlu, "CHP gelecek Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kapatacak? Yüzde 100 emin olayım böyle bir soru sorulur mu diye? Diyanet İşleri Başkanlığı kuran, imam hatip okullarını, ilk ilahiyat fakültesini açan Cumhuriyet Halk Partisi, niye kapatsın? Diyanet İşleri Başkanlığı bu ülkenin temel kurumlarındandır birisidir. Atatürk, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nı kurmak için aynı gün iki ayrı kanun çıkarmıştır parlamentodan. Hiç kimsenin gücü Diyanet İşleri'ni kapatmaya yetmez" yanıtını verdi.
'AKLIMIN ALMADIĞI O KADAR ÇOK SUÇLAMA VAR Kİ...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın suçlamalarının ve iddialarının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Centilmence bir yarış oluyor mu, hayır. Ben bugüne kadar seçim meydanlarında hiçbir zaman Sayın Erdoğan'ın adını dahi telaffuz etmedim. Kendi düşüncelerimizi, neler yapacağımızı anlattım. Ama karşı taraftan aklımın o kadar almayacağı, o kadar çok suçlamalar var ki, şaşırdım kaldım" dedi.

Erdoğan'ın ülke gündemini değiştirmek istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bu suçlamalara zaman ayırmak... O noktaya bizi çekmek istiyor. Yani ekonomiden kopalım, Türkiye'nin geleceğinden kopalım, demokrasiden kopalım, kısır bir tartışmanın içine girelim. Bu seçim Türkiye'nin kader seçimi. Bu seçimde otoriter bir yönetimden yana mı olacağız, demokratik bir yönetimden yana mı olacağız, bunun tartışılması lazım. Gerçekten mutfaklarda yangın var. İnsanlar geçinemiyor. Asgari ücret açlık sınırının altında kalmış" diye konuştu.

'MECLİS, TMSF'DE YOLSUZLUK SORUŞTURULMASIN DİYE KANUN ÇIKARDI'

"Devletin temel kolonlarını tahrip ettiler. Benim bütün amacım devletin kolonlarını yeniden inşa etmek. Yani demokrasiyi getirmek" diyen Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

"Yargı gerçek anlamda bağımsız olmalı. Siyaset yargının işine karışmamalı. Güçler arasındaki denge sağlıklı bir denge olmalı. Parlamento, parlamento olmaktan çıkmış. Gerçekten şaşırıyorum. Mesela Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nu (TMSF) yöneten kişiler eğer bir yolsuzluk yaparlarsa, bu yolsuzlukları hakkında soruşturma ve kovuşturma açılmayacağına dair kanun çıktı. Akıl alacak şey değil. Ne demek! Türkiye Büyük Millet Meclisi yolsuzluk olursa soruşturma açılmayacak diye kanun çıkardı."
Haberin Devamı için Tıklayınız