'Diyarbakırlı Ramazan Hoca' olarak tanınan Ramazan Pişkin'in bıçaklayarak öldüren E. B.'nin ifadesi ortaya çıktı. E. B., Ramazan Pişkin'i tanımadığını, babasının yanında çalışan Afgan uyruklu birisiyle karıştırdığını ve yaralamak amacıyla saldırdığını söyledi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan E. B. adliyeye sevk edildi. Şüpheli, çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe 'kasten öldürme' suçundan tutuklandı.

E. B., işlediği cinayeti şöyle anlattı:

’Kullandığım telefon hattımı 8 ay önce kaybettim. Ramazan Pişkin’i tanımıyorum, ben kendisini ‘Saboor Muradı’ isimli Afgan uyruklu kişi zannettim. Muradı isimli şahısla babamın yanında çalıştığı için tanışmıştım. Kendisi beni evine davet ederdi, sigara içtiğimi bildiği için uyuşturucu maddelerden veriyorlardı. 2017- 2021 yılları arasında cinsel istismara da uğradım. Sadece aileme anlattım. Vefat eden Pişkin’i Saboor Muradı olduğunu bilerek yaralamak amacıyla yanına gittim. Önce kendisine taş attım, taş isabet etmeyince kendisi taşı alarak bana karşılık verdi. Olayın heyecanıyla üzerimdeki bıçağı çıkardım ve karın bölgesine 2-3 defa sapladım. Daha sonra bağrışma sesleri duymam üzerine olay yerinden kaçarak uzaklaştım’’ dedi.

"Herhangi bir dini grup ve cemaatle bağlantım yoktur"

İfadesinde herhangi bir dini grupla, cemaatle bağlantısı olmadığını belirten şüpheli E. B., ‘’Ramazan Pişkin’i olaydan önce ilk kez 2021’de sosyal medyada gördüm. Daha sonra 2 ay kadar önce babamın dükkanına 5 dakikalık mesafede bulunan ‘Çaycı Ramazan hoca’ isimli iş yerinde gördüm. Saboor Muradı sürekli rüyalarıma giriyordu. Kullandığım bıçağı Eminönü’nden satın aldım. Öldürme kastım yoktu, yaralamak amacıyla gitmiştim. Olay nedeniyle pişmanım’’ ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Diyarbakır'da "Filozof Ramazan" ve “Ramazan Hoca” olarak bilinen Pişkin, bir süre önce geldiği İstanbul'un Fatih ilçesi Kocamustafapaşa Caddesi'nde işletmeye başladığı çay ocağında 31 Ocak'ta E. B.’un bıçaklı saldırısına uğramıştı.

Ağır yaralanan Pişkin, hastanede hayatını kaybederken saldırının ardından kaçan şüpheli, Beyoğlu'nda gözaltına alınmıştı.

Hakkında "kasten yaralama", "tehdit", "mala zarar verme" ve "hırsızlık" gibi suçlardan 9 kaydı olduğu öğrenilen şüphelinin olayda kullandığı bıçağa da el konulmuştu.

Editör: HABER MERKEZİ