Adalet Bakanı Yılmaz Tunç katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Konuşmasında ilk olarak uzaya çıkan ilk Türk Alper Gezeravcı’dan bahseden Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Uzaya çıkış yolculuğunu Bursa’da çocuklar ve gençlerle beraber izledik. Özellikle gençler ve çocuklar çok merak ediyorlar. Bu noktada özellikle Türkiye’nin uzay yolculuğunun başlamış olması tarihi bir an. Türkiye Yüzyılı’na başladığımız bir dönemde bunun gerçekleşmiş olması da çok anlamlı” dedi.

8. Yargı paketinden bahseden Bakan Tunç henüz taslak halinde olduğunu ifade ederek yakın zamanda vekillere sunulacağını belirtti.

“Şubat sonu gibi Meclis’te görüşülür”

Yargı paketi üzerinde uzun süredir çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyen Tunç, ”Takvim çok uzamaz. Meclis ara vermeden, Şubat sonu gibi Meclis’te görüşülür. Çok sayıda kanunda değişiklik yapılıyor. Uyum düzenlemeleri var. Toplumda cezasızlık algısı yaygın. Bunu ortadan kaldıracak düzenlemeler var. İki yıl ceza alan biri bunun şartlı salıverilmesi bunun yarısıdır. Bazı suçlarda dörtte üçtür. 2 yıl ceza alan biri 1 yıl sonra şartlı salıverilme süresi dolar. Denetimli serbestlik de 1 yıl. Öyle olunca hiç cezaevinde kalmamış olur. 1 yıllık denetimli serbestlik yerine oran getirmek istiyoruz. 2 yıl ceza almışsa en az 5 ay cezaevinde kalsın istiyoruz. Ceza ile oranlı denetimli serbestlik getirilsin istiyoruz” diye konuştu.

'AF GÜNDEMDE YOK'

Af konusuna değinen Tunç, “Gündemimizde böyle bir şey söz konusu değil şu anda. Disiplin affıyla ilgili de bir çalışma yok. Adil yargılanmama iddiası sübjektif iddialar” dedi. 

RUHSATSIZ SİLAH TAŞIMA, AF ÇAĞRILARI VE SÜRESİZ NAFAKA TARTIŞMALARI

Tunç, ruhsatsız silah taşıma suçunda cezaların artırılacağını açıkladı.

Boşanma davalarında da tazminat bölümünün ayrılması gerektiğini söyleyen Bakan Tunç, "Boşanmayı tazminat bölümünden ayırmakta fayda var. Kadın mağdur edilmeden denge gözetilmeli." değerlendirmesin bulundu.

Editör: Erkan Çobanoğlu