Yüksekova’da vatandaşlarının rahat bir yaz geçirmesi için tüm mahallelerde ilaçlama çalışmalarına aralıksız devam eden Yüksekova Belediyesi, zararlı popülasyonun önüne geçerken hedef dışı canlılara zarar vermemek için de bilinçli bir çalışma yürütüyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilaçlarla gerçekleştirilen vektörle mücadele çalışmaları; rekreasyon alanlarının ve vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanılan noktaların yanı sıra foseptik, rögar, çöp konteynerleri, pazar yerleri, mezbaha, dere yatakları, gölet, sulak alanlar gibi vektör üremesine müsait olan alanlarda yapılıyor.

Kısa bir açıklama yapan Yüksekova Belediyesi Veteriner Hekimi Hekim Kaçan; “Müdürlüğümüz doğaya ve çevre sağlığına zararı olmayan Dünya Sağlık Örgütü'nün(WHO) önerdiği ilaçları kullanmaktadır. Sivrisinekler durgun sular ve bataklıkların bulunduğu alanlarda, karasinekler ise gübrelik ve çöp alanlarında ürerler.

Bu nedenle hemşerilerimizin bize yardımcı olmalarını bekliyoruz. Vatandaşlarımızın açık alana çöp dökmemeleri, çöp bidonlarının ağzını devamlı kapalı tutmaları, hayvancılıkla uğraşan hemşehrilerimizin gübrelik alanların etrafını duvarla kapatıp düzenli kireç dökmeleri ve vatandaşlarımızın bahçelerinde bir kova suyu dahi bekletmemeleri haşere ve sinek mücadelesi için çok önemli” dedi.

Cvgtr6

Vcgty

Muhabir: ULAŞ GÜVEN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ