VİYAN ORHAN - YÜKSEKOVA HALKIN SESİ
Tüm Türkiye’de oluğu gibi Yüksekova’da da yüksek enflasyon, döviz kurundaki hareketlilik ve zamlar, etkili oldu. 

İran ve Irak'a komşu olan ve 2 sınır kapısı bulunan Yüksekova’da İşsizlik ve yoksulluk her geçen gün artıyor.

İlçede ekonomik durgunluğa bağlı yaşanan işsizliği değerlendiren Mali müşavirler Hikmet Kaya ve Veysi Yıldız Yüksekova Halkın  Sesine açıklamalarda bulundu.

İlçede hayvancılığın önemine değinen Hikmet Kaya  işsizliğin nedenlerini şu sözlerle aktardı; "Hayvancılığa verilen önem azaldı.  Artı Esendere Sınır Kapısındaki kota uygulamasından kaynaklı ticaret hacmi de azaldı. Sanayi ve ticaret anlamında ilçede herhangi bir yatırım yapılmadı. Yapılan yatırımlar daha çok market ve kafe gibi tüketim ağırlık oldu. Yüksekova’yı ileri taşıyacak olan şey tarımda ve sanayide yeni atılımlar yapmaktır. Gençlerimiz atılgan olmalıdır. Sorumluluk almalılar. İlçede özel sektör ve burjuvazi ticareti oluşmamış. Elbette zenginlerimiz var ama burjuvazi yok o yüzden de ticaret yok. Gençlerimiz sadece işçi olmayı değil işveren olmayı da denesinler. İlla büyük başlamak zorunda değiller. Çoğu büyük işleme küçük bir dükkânla başladı. Kendilerine inansınlar ” dedi.

“İlçede işsizlik artış gösteriyor”

Yüksekova’da 20 yıldır Mali Müşavirlik yapan Veysi Yıldız ise İşsizliğin nedenlerini tek tek sıraladı. Yıldız, “İlçemizde birçok nedenden dolayı işsizlik artış gösteriyor. Birincisi doğum oranlarından kaynaklı  genç nüfus çok fazla, ikincisi bölgede tarım ve hayvancılığa olan ilgi azaldı. Başka bir nedende sınır bölgesindeyiz. Sınır bölgesinde yer alan yerleşim yerleri sınır kapılarından faydalanıyor. Biz ise yıllardır özellikle Esendere Sınır Kapısı’ndan ne yazık ki faydalanmıyoruz. Oradaki ticaret durdu. Bu da bölge halkının işsiz kalmasına neden oldu. İlçemizde ticari ve sanayi anlamında  herhangi bir yatırım yok ”şeklinde konuştu.

“Devlet buraya pozitif ayrımcılık yapmalı”

 İlçedeki işsizliğe çözüm noktasında öneriler sunan Yıldız,  “Bölgede tarım ve hayvancılık desteklenebilir. İşverenlerin gençlere istihdam sağlamları için yüklerinin hafifletilmesi gerekiyor. Bu anlamda devlet buraya pozitif ayrımcılık yapmalı. Vergi ve SSK yüklerini azaltabilir. Bildiğiniz üzere ilçemizde çok yetenekli gençler var ama spor tesissilerimiz yetersizdir. Bunun sonucunda biz dışarıdan sporcu transfer etmek zorunda kalıyoruz. Oysa yapılacak spor tesissileriyle kendi sporcularımızı yetiştirebiliriz. Son olarak  devletimiz bölgeye istihdam yaratacak ve üretimi destekleyecek atılımlar yapmalıdır” ifadelerine kullandı.