VİYAN ORHAN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ

2016 yılından bu yana Yüksekova’da faaliyet gösteren "Anne Dostu Gebe Okulu" bölgedeki anne adaylarının yanı sıra Irak ve İran’dan gelen anne adaylarına da hayati önem taşıyacak eğitimler veriyor.

Gebe Okulu’na katılacak anne adayları eğitmenlerden gebelik süreci, doğum süreci, bebek bakımı ve çocuk sağlığı gibi pek çok konuda bilgi alıyor.

Anne Dostu Hastanelerin bünyesinde bulunan Gebe Okullarında Gebe Okulu Birimi, Doğumhane, Kadın Doğum Servisi,  Yoğun Bakım ve Emzirme destek birimi yer alıyor.

“Ulaşım sıkıntısı yaşayan anne adaylarını anne otelinde misafir ediyoruz”

Türkiye’de 71 hastanede bulunan Gebe Okulu’nun Yüksekova Devlet Hastanesinde de bulunduğunu  aktaran Başhekim Gürcan Koşal, "Anne dostu hastanelerimizde profesyonel ekip arkadaşlarımızla  anne adaylarına  kaliteli eğitimler veriyoruz. Gebe okulunda anne adaylarına 12'nci ve 16’ıncı haftadan itibaren 3 ders şeklinde eğitim vermekteyiz. İlk olarak bulantı ve psikolojik travmalarla nasıl baş edebileceklerini gösteriyoruz. Daha sonra gebelikteki ve doğumdaki manevra eğitimlerini veriyoruz. Son olarak emzirme eğitimleri veriyoruz. 3 aşamadan oluşan ve bunlara katılan annelere sertifika veriyoruz. Bunun yanı sıra hastanemizde anne otelimiz var. Bildiğiniz üzere bölgemizde kışları çok sert geçiyor. Bu aylarda ulaşım sıkıntısı yaşayan anne adaylarını anne otelinde misafir ediyoruz” dedi.

“Doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası  eğitimler veriyoruz”

Gebe okulu birim sorumlusu Ebe Neslihan Baki anne adaylarına verdikleri eğitimler hakkında bilgi verdi. Baki, “Burada anne adaylarına doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası  eğitimler veriyoruz. 3 oturumdan oluşmaktadır. Bunları kaçıran adayları için telafi şansları da vardır. Anne adayları burada gebeliğin ilk aylarında karşılatırları sorunları, ortalarında oluşabilecek sıkıntıları ve doğum sonrasında karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi veriyoruz. Bunları hem slâyt şeklinde hem de uygulamalı olarak görüyorlar. Son 37’inci haftalarından sonra anne adaylarımıza plates eğitimleri veriyoruz. Son olarak eğitimleri tamamlayan anne adaylarını, önceden görmeleri için doğumhaneye götürüyoruz” şeklinde konuştu.