Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik; İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, Yüksekova Milli Eğitim Müdürü Yusuf Atael ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Oktay Kızılkaya ile Yüksekovalı hayırsever iş adamı Haşim Akın’ı makamında ağırladı

Yapılan görüşmelerde; hayırsever iş insanı Haşim Akın’ın hibe etmiş olduğu toplamda 10.746 metrekarelik iki ayrı araziden, Yüksekova ilçesinde bulunan 7.815 metrekarelik alana Yüksekova Fen Lisesi binası; 2.931 metrekarelik alana ise temel eğitim okul binasının yapılması planlandığı belirtildi.

Vali Çelik  planlanan projelerle ilgili ön bilgiler alarak istişarelerde bulundu. Görüşmeler sonrasında Hakkâri Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İş İnsanı Haşim Akın arasında, 2 arazinin Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmesine ilişkin protokol imzalandı.

Vali Çelik, hayırsever iş adamına teşekkür ederek, “Eğitime yaptığınız bu anlamlı hayrınızın, insanlarımıza örnek olmasını temenni ediyorum. Yüksekova ilçemizin Cumhuriyet Mahallesi’nde bağışlayacağınız arsa ile sayenizde Yüksekova’mız güzel bir fen lisesi binası ile yeni bir ilk ve ortaokul binasına kavuşacak. Bu okullarımızdan da kaliteli, nitelikli, iyi eğitim almış, araştıran, düşünen, empati becerisi gelişmiş, milli ve manevi değerlerimizi benimseyen, kendisine, ailesine, vatanına ve milletine faydalı bireyler yetiştirilecektir. En büyük hayır, insana yapılan hayırdır. İnsanlara yapılan en büyük hayır da, onların eğitimine, geleceğine yapılan yatırımdır. Bu anlamda, devletle sorumluluk paylaştığınız için sizlere müteşekkiriz. Allah hayrınızı kabul etsin" dedi.

Yeni yapılacak okullara, hayırseverin isminin verileceği belirtildi.

5-150

Muhabir: VİYAN ORHAN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ