Jeoloji Mühendisleri Odası'nın yaptığı bir çalışma dikkat çekti. Jeoloji Mühendisleri Odası altından doğrudan fay hattı geçen 24 il incelemeye aldı.

Jeoloji Mühendisleri Odası'nın incelemesi Hatay, Konya, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Manisa,  Burdur, Balıkesir, Aydın, Erzurum, Tokat, Kocaeli, Kayseri, Muğla, Denizli, Eskişehir, Erzincan ve Hakkari gibi şehirleri kapsıyor.

Uzmanlık alanı paleosimoloji olan Dr. Ramazan Demirtaş da bu illeri incelemeye aldı.

Paleosimolog Dr. Ramazan Demirtaş Balıkesir'in deprem riskine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Demirtaş şunları kaydetti:

*Türkiye'de 7 büyüklüğünde #deprem olma olasılığı olan yerler belli oldu"

* Hakkari kent merkezinden geçen 7.0 büyüklüğünde deprem üretecek-yüzey faylanması oluşturacak diri bir fay geçmemektedir.

* Bindirme faylarında SAKINIM BANDI oluşturulmaz

* Hakkari'nin 1.0-3.0 km güneyinden Güneydoğu Anadolu Bindirmesine (GDAB) ait Hakkari segmenti geçmektedir.

* GDAB üzerinde olan tek deprem M=6.6 büyüklüğündeki 6 Eylül 1975 Lice depremidir.

* GDAB'nin yıllık kayma hızı çok düşük olup, geçmiş deprem tehlikesi tam olarak bilinmemektedir. Ancak fay geometrisi ve segmantasyon dikkate alındığında ortalama 6.5-6.8 büyüklüğünde deprem üretebilme kapasitesine sahiptir. Deprem yinelenme aralıkları birkaç bin yıl olabilir.

* Hakkari'nin 30 km doğusundan 45 km uzunlukta Şemdinli-Yüksekova fay zonu geçmektedir. Bu fay zonu Demirtaş ve Yılmaz (1996) tarafından sismik boşluk olarak tanımlanmıştır.

* Ancak bu fay zonunun deprem tehlike parametreleri bilinmemektedir.

* Bu nedenle bu fay hakkında net bilgiler sunmak doğru olmaz. Ancak uzunluğu dikkate alındığında, 7.0'nin altında deprem üretme potansiyeline sahip olduğu söylenebilir.

* Hakkari'nin güneyinden geçen GDAB Hakkari segmentinin 7 büyüklüğünde #deprem üretme olasılığı çok düşüktür

* Olası 7.0 den düşük bir depremde yüzey kırığı oluşsa bile Hakkari kent merkezinden geçme olasılığı sıfırdır. Hatta GDAB ana izinin de çok daha güneyinden çıkabilir.

* Hakkari kent merkezinin 1-3 km güneyinden geçen Güneydoğu Anadolu Bindirmesine ait Hakkari segmenti için SAKINIM BANDI oluşturulamaz

* Görüldüğü üzere, uygulamacı ve bu konuda uzman olmayan teorisyenlerin eline neşter verirseniz, yanlış teşhisten hastayı öldürürsünüz. (kısa dalga)