İpekyolu üzerinde bulunan Akalın(Bajerge) Halk Mezarlığının istinat duvarı kar erimeleri ve yağışlardan dolayı zarar gördü.

İstinat duvarının bazı kısımlarındaki taşlar yerinden çıkarak kaldırıma düştü. Öğrencilerin istinat duvarının yanındaki kaldırımı kullanması da riskin boyutunu arttırıyor.

Esenyurt Mahalle Muhtarı  Selim Genç yaptığı açıklamada, mezarlığın duvarının  yaklaşık 15 yıl önce yapıldığını söyledi.

Yapım aşamasında kaliteli malzemenin kullanılmadığını belirten Genç şunları kaydetti:

“Şuan burası tehlike arz ediyor. Hatta İpekyolu için risk oluşturuyor.  Duvarın arkası kar erimelerinden dolayı baskı yapıyor. Şuan bu duvar yavaş yavaş yola geliyor. Yetkililerin bu konuya müdahale etmesi gerekiyor.

Csdr5

Özellikle öğrenciler bu kaldırımı kullanarak evlerine gidiyor. Bu duvar her an çökebilir. Öbür taraftan da duvara baskı uygulanıyor.Şu an en büyük tehlike öğrencilerin burayı kullanmaları.

Allah korusun öğrencilerin geçişi sırasında bu duvar çökerse bunun hesabını kim verecek. Acilen bu duruma bir çözüm bulunması gerekiyor. Ben bu durumu görünce içim rahat olmuyor. Yetkililerin de içi rahat olmaması gerekiyor, Yere düşen taşlar var burada bu taşların ağırlığı nerden baksan 70 kilo var. Duvarda kullanılan malzeme kum, çimento değil burası 15 yıl önce yapıldığında bir denetimi olmadığı için iş layıkıyla yapılmamış.Taşlar aşağı iniyor bu istinat duvarı her an yıkılabilir.  Buradan yetkililere sesleniyorum bu duruma acilen bir çözüm bulunması gerekiyor”

Destas5

Case-1

Dest2

Dft54E

Muhabir: ULAŞ GÜVEN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ