VİYAN ORHAN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ

HEDEP Hakkari Milletvekili Öznur Bartın,  Yüksekova Devlet Hastanesinde Anjiyo Ünitesi'nin olmamasıyla ilgili  meclise soru önergesi verdi.

Bartın soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;

"Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde var olan tek hastanenin bünyesinde ‘Anjiyo Ünitesi’ barındırmaması  vatandaşların sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Şemdinli ve Derecik ilçeleriyle Esendere beldesi başta olmak üzere toplam 200 bin nüfusa sahip bölgeye hizmet veren Yüksekova Devlet Hastanesinde kalp ve damar rahatsızlıkları olan vatandaşlar anjiyo ünitesi olmaması nedeniyle Hakkari ve Van’a sevk edilmekte bu durum hastaların eziyet çekmesine ve can kayıplarının yaşanmasına neden olmaktadır.

Şemdinli ve Derecik’ten gelen hasta sayısı ile hem yoğunluk yaşanmakta hem de yol mesafesi ile hastalar büyük mağduriyet yaşamaktadır Hakkari-Yüksekova arası 78 kilometre ve 1 saat 32 dakika, Hakkari-Şemdinli arası 132 kilometre ve 2 saat 52 dakika, Hakkari-Derecik arası 190 kilometre ve 4 saat 26 dakika, Hakkari-Esendere arası 116 kilometre ve 1 saat 45 dakika, Hakkari-Van arası 201,9 km ile yaklaşık 3 saat, 3 dakikalık mesafe bulunması durumun vahametini ayrıca ortaya koymaktadır.

Şemdinli, Derecik ve Esendere beldeleriyle birlikte toplam 200 bin nüfusa sahip olan ilçede anjiyo ünitesi kurulması durumunda sadece Yüksekova merkez değil, Şemdinli, Derecik ve Esendere’den gelen vatandaşların da yaşadığı mağduriyet son bulacaktır. 130 bin nüfusa sahip Yüksekova’da yolda yaşanan can kayıpları ve yol çilesi nedeniyle bölge halkı ilçelerine bir an önce Anjiyo Ünitesinin kurulmasını talep etmektedir."

Bartın; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yazılı olarak yanıtlaması istemi ile şu soruları yöneltti:

*  Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunan tek hastanenin bünyesinde ‘Anjiyo Ünitesi’nin bulunmadığından bakanlığınız haberdar mıdır?

* Şemdinli ve Derecik ilçeleriyle Esendere beldesi başta olmak üzere toplam 200 bin nüfusa sahip bölgeye hizmet veren Yüksekova Devlet Hastanesinde kalp ve damar rahatsızlıkları olan vatandaşlar için anjiyo ünitesi ne zaman kurulacaktır?