VİYAN ORHAN /YÜKSEKOVA HALKIN SESİ

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde son aylarda peş peşe intihar haberleri geliyor.

4 Haziran’da evine yakın mesafede bulunan ağırda kendini asan 19 yaşındaki Ensar Töre’nin canına kıymasına ilişkin tartışmalar soğumadan, yeni intihar haberleri geldi.

İlçeye bağlı Ortaklar (Bêsosın) köyü nüfusuna kayıtlı 17 yaşındaki N. Z. 27 Ağustos’ta, 25 yaşındaki Semra Sevil ise 5 Eylül’de intihar etti.

Son olarak ilçeye bağlı Bağlar (Nehri) Köyünde 2 çocuk annesi 25 yaşındaki Şilan Atis, dün gece tavana bağladığı iple kendini asarak intihar etti.

Artan intihar haberleri üzerine ilçede yaşayan vatandaşlar kendi sosyal medya hesaplarında duruma tepki gösteren bir mesaj yayımladı.

Mesajda Milli Eğitim Müdürlüğü, Diyanet İşleri ve Aile Destek Merkezleri konuyla ilgili çalışmalarda bulunulması istendi.

Mesajın devamı ise şöyle:

 “Şemdinli ilçemizde gençler içerisinde intihar vakalarının artması, toplumda ilgili kurumları ilgilendirdiği gibi en büyük görev ailelere ve diyanet mensuplarına düşmektedir. Allah ailelerine sabırlar versin. Lakin dünya sıkıntılarına dayanamayıp intihar eden, ölüm acısına ve ahiret sıkıntılarına nasıl dayanır?  İntihar eden, dirilene kadar intihar acısını duyar. Kendini öldürmek, başkasını öldürmekten daha büyük günahtır.

Kur°an-Kerim'de mealen buyurur ki:

(Kendinizi öldürmeyiniz!) [Nisa 29]

Hadis-i şeriflerde de buyruldu ki:

(Bir şeyle canına kıyana, Cehennemde onunla azap edilir.) [Buhari]

Hepimiz gençlere bunları anlatmakla sorumluyuz” denildi.