Gazete Duvar'dan Ceren Bayar'ın haberine göre,  geride bıraktığımız hafta en düşük emekli maaşını 10 bin liraya çıkaran kanun teklifini yasalaştıran, İsveç’in NATO’ya üyeliğini onaylayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) genel kurul gündemi sakin. Komisyonlardan Genel Kurul’a gelmesi beklenen bir kanun teklifi bulunmuyor ancak Meclis’e sunularak komisyon görüşmeleri yapılacak bir kanun teklifi var.

ENERJİ TEKLİFİ PAZARTESİ GÜNÜ SUNULACAK

Enerji gündemli teklifin pazartesi günü Meclis’e sunulması ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülmesi bekleniyor.

Baraj göllerinin yüzeyinde güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji sistemleri kurulmasına izin verilmesini düzenleyen teklifle ayrıca MTA’dan (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) maden arama ve işletme ruhsatı alınmasındaki bürokratik işlemlerin kısaltılması amaçlanıyor.

Teklifte ayrıca sıvılaştırılmış doğal gazın tankerlerle ihraç edilmesinin önünü açacak bir madde de yer alıyor.

CAN ATALAY’IN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLEBİLİR

Bu teklifin görüşmeleri tamamlanana kadar uluslararası sözleşmeleri gündemine alması beklenen Meclis Genel Kurulu’nda uluslararası sözleşmeler dışında teknik olarak çok kısa sürecek ama tartışması hararetli olacak bir gündem daha olması bekleniyor: Tutuklu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi.

Anayasa Mahkemesi’nin hakkında iki kez hak ihlali kararı vermesine rağmen Yargıtay’ın kararıyla tutukluluğu devam ve eden Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi gündemde. Yargıtay’ın Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi ile ilgili kararının Meclis’te bu hafta Meclis’i yönetecek Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ tarafından okunması bekleniyor.

ATALAY’IN TAHLİYESİ VE MECLİS’E GELMESİ MUHTEMEL

Atalay’ın milletvekilliği düşürüldükten sonra avukatlarının bu kez milletvekilliği düşürülmesi sebebiyle Anayasa Mahkemesine başvurması bekleniyor.

Anayasa Mahkemesi’nin HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu örneğinde olduğu gibi ihlal kararı vermesi ve Can Atalay’ın tahliye edilmesi ve Meclis’te yemin ederek görevine başlamasının muhtemel olduğu iddia ediliyor.

GENEL MERKEZLERDE ADAY BELİRLEME MESAİSİ, CHP PM PAZARTESİ TEKRAR TOPLANIYOR

Yerel seçimler yaklaşırken hem iş birlikleri hem de aday belirleme konusunda son viraja giren siyasi parti genel merkezlerinde ise yoğun bir mesai olacak.

Geçtiğimiz cuma günü Antalya, Muğla ile İstanbul ve Ankara’nın çok sayıda ilçesinin adaylarını açıklayan CHP sadece hafta sonu arasından sonra 29 Ocak Pazartesi günü tekrar Parti Meclisi’ni toplayacak. Parti Meclisi’nin İzmir’in de aralarında bulunduğu seçim çevrelerindeki adaylarını belirleyeceği ifade ediliyor.

DEM PARTİ’NİN KRİTİK KARARI

CHP ile güç birliği görüşmelerini sürdüren DEM Parti’nin başta İstanbul olmak üzere pek çok kritik kentte aday çıkarmaya dair kararı da merakla bekleniyor.

Güç birliğinin sağlanamaması ihtimaline karşı her yerde aday çıkarma hazırlığını başlatan DEM Parti’nin, CHP ve diğer muhalefet partileriyle yaptığı görüşmelere göre kent kent, ayrı ayrı karar vereceği ifade ediliyor. İstanbul’a ilişkin kararının da devam eden görüşmelerin sonucuna göre netleşeceği kaydediliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SAHADA

Yerel seçim çalışmalarına başlayan AK Parti’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sahaya iniyor. Geçtiğimiz hafta Ankara, İstanbul, İzmir adaylarını açıklayan Erdoğan, bu hafta salı günü de partisinin seçim beyannamesini açıklayacak.

YENİDEN REFAH BİLMECESİ

AK Parti’nin Yeniden Refah Partisi ile iş birliği konusunda anlaşıp anlaşamayacağına dair bilinmezlik ise sürüyor. İki partiden yapılan açıklamalar liderlerin bu hafta bir araya gelebileceğine dair işaretler verse de bu görüşmenin ne zaman olacağına dair bir netleşme henüz yok.

MHP MİTİNGLERE BAŞLIYOR

“Cumhur bizim, Türkiye hepimizin” sloganıyla seçim çalışmalarına başlayan MHP, bugün Mersin’de ilk mitingini düzenleyecek. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önümüzdeki pazar da aday çıkardığı ikinci büyükşehir olan Manisa’daki mitingde konuşacak.

AKŞENER’İN İL ZİYARETLERİ SÜRÜYOR

İstanbul Milletvekili Satuk Buğra Kavuncu’yu İstanbul adayı olarak ilan eden İYİ Parti’de genel başkan Meral Akşener’in il ziyaretleri sürüyor. Akşener’in bu hafta da sahada olması ve en az iki kentte ziyaretlerde bulunması bekleniyor.

SAADET ‘HAYDİ BİSMİLLAH’ DİYEREK SAHAYA İNİYOR

Bugün İstanbul adayını duyuracak olan Saadet Partisi (SAADET) de gelecek hafta sonu Ankara’da düzenleyeceği bir programla diğer tüm adaylarını ilan edecek. SAADET, bu toplantıdan sonra “SAADET İş Başına, Haydi Bismillah” sloganıyla sahaya inecek. 

Editör: HABER MERKEZİ