MEHMET ÖZKAN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ

Hakkari'de İl Emniyet Müdürlüğü'nce Asena analiz programı üzerinden yapılan çalışmalar ile İstanbul'da görev yapan polis memurunun kullandığı otomobil, 20 Mart'ta Yüksekova çıkışındaki polis kontrol noktasında durduruldu. Polis memuru A.K.'nın kullandığı otomobilde yapılan aramada 52 kilo patlayıcı ele geçirildi. Gözaltına alınan A.K., işlemlerinin ardından sevk edildiği mahkemece tutuklandı. Sanık polis ile birlikte 5 sanığın ' 'tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması' suçlarından yargılandığı davanın duruşması 5. duruşması bugün Hakkari 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

 Sanık Polis memuru A.K, bir sanığın avukatı ile sanık yakınları katıldı. diğer sanıklar ve avukatları Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Sanık Polis A.K, savunmasında suçlamaları kabul etmeyerek, "Polisler beni yakaladığında arabada patlayıcı taşıdığımı söylediler. Ben de gözaltına alındıktan sonra patlayıcı taşıdığımı öğrendim, haberim yoktu bilmiyordum. Yıllarca devlet memurluğu yaptım. Araçta kaçak malzeme ve altın olduğunu biliyordum.  Amacım borçlarımı ödemekti" dedi.