YÜKSEKOVA - Yüksekovalı Zenubya Serdar, hayallerinin peşinden giderek pilot oldu. Okan Üniversitesi pilotaj bölümünde eğitim gören Serdar, mezun olarak Yüksekova’nın ilk kadın pilotu olmayı başardı. 

Pilot olmanın çocukluk hayali olduğunu kaydeden 23 yaşındaki Serdar, “Küçüklüğümden beri pilot olmak istiyordum çünkü uçağa binmek bile bana çok özgür hissettiriyordu. Ailem de çok sağolsun; senelerce bu bölümü okumam için bana hem maddi hem manevi çok destek oldu. Pilotaj okuması hiç kolay olmayan bir bölüm çünkü teorik dersler haricinde aylarca uçuş eğitimi görüyoruz. Mezun olup şirkete girdikten sonra bile eğitim süreci bitmiyor. Tabikii benim için ve bu mesleğe ilgisi olanlar için,  istediğimiz şeye ulaşmak her şeye bedel. Ben üniversite kısmını hallettim, şirket yolculuğum yeni başlayacak” dedi. 

Pilotaj bölümü okumak isteyenlere de seslenen  Serdar, “Bu bölümü tercih etmek isteyen kardeşlerim de zorluklarını düşünerek, artısıyla eksisiyle düşünerek tercih etsinler. Umarım memleketimizden, doğu bölgesinden, bu ve bunun gibi meslek sahibi olmak isteyenlerin sayısı giderek artar. Bir kadın olarak da kız kardeşlerimin istedikleri takdirde her şeyi yapabiliceklerini tekrardan hatırlatmak isterim” ifadelerini kullandı.

I M G 20240602 W A0007

I M G 20240602 W A0006

Editör: Bilal Tinar