Yüksekova ilçesinde vatandaşlar, Güneş Halesi veya 22 Derecelik Hale olarak bilinen, güneşin etrafında gökkuşağı renginde bir halka şeklinde optik bir fenomene tanık oldu. 

Çevresindeki çemberle muhteşem bir görüntüye bürünen Güneş, görenleri  büyüledi. 

1 saatlik sürenin ardından Güneş’in çevresindeki çember yavaşça dağıldı. 

İlçede bazı vatandaşlar büyük bir merakla ellerine telefonlarını alarak Güneş halesini görüntüledi. 

Yaşanan doğa olayı ile ilgili İHA muhabirine bilgi veren Fizik Öğretmeni Ersin Tek, “"Bu büyüleyici optik fenomen, 22 derecelik hale, 22° hale veya 22° dairesel hale olarak bilinir. Sirrostratus bulutlarından inen milyonlarca buz kristalinin oluşturduğu bu hale, görülmeye değer bir manzaradır.

22 Derece Hale'nin özellikleri
22 derecelik hale, adını yaklaşık 22 derecelik açısal çapından alır. Bunu görselleştirmek için kolunuzu uzatın ve parmaklarınızı uzatın. Başparmağınız ile küçük parmağınız arasındaki kol uzunluğundaki açıklık kabaca 20 derecedir ve hale, küçük parmağın ucunun biraz ötesine uzanır. Bu, halenin boyutu ve kapsadığı göksel alan hakkında bir fikir verir”dedi.

Güneş Halesi Nedir?

Hale, Güneş veya Ay etrafında, altıgen buz kristalleri sebebiyle çember şeklinde görünen bir optik fenomendir. Bu optik fenomen Güneş etrafında oluşursa, Güneş halesi, Güneş Aylası. Ay etrafında oluşursa, Ay halesi ya da Ay Aylası isimleriyle de bilinmektedir. 

Hale nasıl oluşur?

Hale oluşumunda gökyüzü az bulutlu ve açıktır. Gökyüzünde onlarca kilometre sürüklenen ince buz bulutları hale oluşumunun göstergesidir. İngilizce ismiyle ‘halo clouds’ olarak da isimlendirilir. Bu ince ama büyük bulutlar milyonlarca küçük buz kristalleri barındırır. Hale şeklinde görülen hale dairesi, güneşten gelen ışıkların buz kristallerine çarparak kırılarak yansıması sonucunda oluşur. Güneş ile insan gözü arasında ayna görevi gören küçük buz kristalleri, uygun açı ile güneşten çıkan ışının bu şekilde görünmesini sağlar.

I M G 20240414 W A0011

Muhabir: YÜKSEKOVA HALKIN SESİ